21 Nisan 2010 Çarşamba

Asiydi Kral oldu: Eric CantonaAmazon'dan rahatlıkla bulabileceğiniz bir kitap: Cantona The Rebel Who Would Be King. Acayip Cantona hikayeleri var. Internetten babam çıksa yerim ama kitap almayı sevmiyorum. Kitaba dokunmak lazım almadan önce! Neyse ki İbrahim Altınsay, Fransa'dan So Foot getirdi. Bana yazmak, size okumak düşüyor!

Canto 17 yaşında


1983-84 sezonu Auxerre'in rezerv takımı Cournon-Le-Cendre diye amatörlerden oluşan bir takımla oynuyor. Efsane teknik adam Guy Roux da maçı izliyor. Stoperlerden biri Cantona'ya bir pozisyonda çok sert giriyor. Biraz sonra bir 'kasap' müdahelesi daha.... Hakemde de çıt yok. Bu sefer Cantona rakibine yanıt veriyor ve o oyuncu maça devam edemiyor! Diğer futbolcular Cantona'ya acayip gıcık oluyor. Maçtan sonra soyunma odasını basıyorlar ve kapıya Roux çıkıyor.

-  Ne bekliyorsunuz?
- Cantona'yı...
- Bakın beni iyi dinleyin ona zarar verirseniz sizi polise şikayet ederim ve geceyi karakolda geçirirsiniz. Ha o size zarar verirse ağlamayın sakın.
- Biz 10 kişiyiz.
- Peki görürsünüz...

O sırada Cantona kapıdan çıkar polemiğe girmeden çantasıyla birine geçirir. Diğer ikisine yumruk atar. Kavga başlamıştır. O sırada Roux güçlü bir ses tonuyla "Durun" diye bağırır ve ekler: "Şimdi yaralananlar varsa onları tedavi edeceğiz." Herkes soyunma odasına girer. Roux elini inciten Cantona dahil gerekli müdahaleleri yapar. 'Kral' sanki iki dakika önce kimseyle kavga etmemiş gibi adamlarla yan yana oturmaktadır!

Canto Polonya'da
Auxerre 1985 yılında Polonya'da bir turnuvaya katılıyor. Mielec kentindeki maçta Cantona müthiş bir gol atıyor ama taraftarlar acayip kıl oluyor. Tam takım soyunma odasına gidecekken  tribünden biri yumurtta atıyor. Cantona'nın delireceğini anlayan Roux oyuncusunu tutuyor ama nafile! Roux, Cantona'nın sırtında kendini bir anda tribünde buluyor. Cantona tribündekilere -madenciler bu arada!- tek tek kim attı diye soruyor. Roux: "Allahtan bulamadı yoksa oradan çıkamazdık."

Canto PSG görüşmesi
22 yaşındaki Eric bir gün o zamanki PSG başkanı Francis Borelli'nin ofisine gider. Transfer görüşmesi başlayacakken Cantona, Borelli'ye "Bu tablo acayip güzel" der. Borelli'de nezaketen "İstersen senin olsun" der. Görüşmenin ardından Cantona kolunun altında tabloyla kapıdan çıkar! O yaz da imzayı Marsilya'ya atar!

Canto'dan Jacquet'ye
Euro 96'ın birkaç ay öncesi Cantona'nın kung-fu cezası yeni bitmiş. Fransızlar dönemin hocası Aime Jacquet'ye büyük baskı yapıyorlar yıldızı takıma alsın diye. Jacquet de kazanan takımı bozmak istemiyor. İkili bir görüşme yapıyor Manchester'da.

AJ: Takımda forvet arkası boş orada oynamak ister misin?
EC: Hayır.
AJ: Bu cevabının bazı sonuçları olacak.
EC: ... (sessizlik)
AJ: Zidane veya Djorkaeff sakatlanırsa sana güvenebilir miyim?
EC: Tamam ama bu konuyu tartışmadan önce beni bir arayın!

Hiç yorum yok: