19 Nisan 2010 Pazartesi

Rugby yazar ragbi okunur!Şöyle bir mail geldi. Gazetede ölür gider şöyle geniş geniş kullanalım.

“Türkiye’nin ilk ve tek Ragbi-Spor Dergisi olan “Rugby Türkiye” Genel Yayın Yönetmeni Oytun Çölok yönetiminde ikinci sayısı ile www.rugbyturkiye.net adresinde yayında... Şu anda sadece internet üzerinden aylık sanal dergi olarak yayınlanan “Rugby Türkiye”, önümüzdeki aylarda basılı olarak da Türk halkıyla buluşacaktır.

Ragbi camiasından deneyimli oyuncu, yönetici ve akademisyenlerden oluşan yazar kadrosuyla “Rugby Türkiye” de Ragbi ile ilgili her türlü bilgiye ulaşabileceğiniz gibi diğer spor dallarından haberleri, ünlü kişiler ile sohbetleri, kısaca hayatın da kendisini de sayfalar arasında bulabileceksiniz.

Bu sporun oyuncu profilini Türkiye’nin bilinen firmalarında üst düzey yönetici olarak çalışan expatlar, Türk yöneticiler, işadamları ve üniversite öğrencilerinin oluşturduğunu göz önünde bulundurursak, “Rugby Türkiye” geniş bir kitleye hitap edecektir. Bir beyefendi sporu olan Ragbi, “Rugby Türkiye” ile her ay sizlerle birlikte...

1823 yılında İngiltere’nin Rugby kentinde doğmuş olan Ragbi o kadar çok beğenilmiş ki başta İngiliz kolonileri olmak üzere tüm dünyaya hızlı bir şekilde yayılmış ve gelişmiş. Osmanlı İmparatorluğunun son zamanlarında da oynanmış olan bu spor, profesyonel olarak Türkiye’de 1945 yılında Fenerbahçe Spor Kulübü’nün girişimleri ile oynanmış; Fenerbahçe’yi Galatasaray ve Haydarpaşa Lisesi Ragbi Takımları takip etmiş. 1945–1947 yılları arasında Ragbi, Türkiye’de oynandıktan sonra imkânsızlıklar nedeniyle askıya alınmış. 1999 yılında ise kurulan Ottoman RK ile Türkiye tekrar Ragbi ile tanışmış. Şu an da ise Türkiye Beyzbol, Softbol, Korumalı Futbol ve Rugby Federasyonu’na (TBSF) bağlı bir Ragbi Ligi bulunmakta... Bu ligde 6 takım mevcut (Bakırköy RK, Ottomans RK, İstanbul Lions RK, Samsun RK, Pumas RK, ODTÜ RK). Önümüzdeki sezon ise bu rakamın iki katına çıkması beklenmekte… Ayrıca Türkiye’de bir adet de Lise Ligi bulunmakta...”

Hiç yorum yok: