11 Haziran 2010 Cuma

Holosko'dan Slovakya analizi


Filip Holosko, Dünya Kupası’nda Türk futbolseverlerin ve özellikle Beşiktaşlıların yakından izleyeceği bir isim. Slovak forvetle lig bitmeden önce telefonda konuştum. Tercümanı Emre beyin de yardımıyla ortaya ‘güzel bir iş’ çıktı. ‘Holosko’yla neler konuşmuşum bir bakalım.

Orada olmak ülken adına ne ifade ediyor?
- Tüm Slovakya bizden çok şey bekliyor. İlk defa Dünya Kupası’na katılmanın beklentisi bu. Bir yandan da Güney Afrika’ya girmek de çok büyük bir olay. Dolayısıyla başarısız olsak bile Slovakya için önemli bir şey yapacağız.

Taraftar desteğiniz olur mu?
- Taraftarımız da orada sayıca az olacak diye tahmin ediyorum. Oraya seyahatin pahalı olduğu bir gerçek. Sadece gücü yetebilenler gelecek. Yine de 1000, 2 bin kaç kişiyse orada onları görmek bizi mutlu edecektir.

Son durumunuz nedir?
İlginçtir, Türkiye’de oynayan iki oyuncu ben ve Vittek sakatlık yaşadık. Ama o zamana kadar iyileşip katkı yapacağımıza inanıyorum.

En çok kimlere güveniyorsun?
Stoch (dün itibarıyla artık Fenerbahçeli) müthiş bir sezon geçirdi. Onun yeteneklerine hayran biriyim zaten. Hamsik’in kısa sürede Serie A’nın en iyileri arasına girmesi önemli. Vittek müthiş bitirici. İyi bir takımız zaten.

Nereye kadar gidersiniz?
Onu kestirmek güç. İklim koşulları biraz değişik olacak. Anlık hatalar kaderleri çizecek. Paraguay’ı ve Yeni Zelanda’yı altımıza alabiliriz. Elbette en üst düzeyde mücadele etmeliyiz. Elemelerde de kimse bize çıkar gözüyle bakmıyordu. O periyotta oynadığımız gibi oynarsak ilerleriz.

Rakiplerinizi analiz eder misin?
Güney Amerikalılar topa fazla hâkim olmayı seviyor. Paraguay da öyle bir ekip. O yüzden Şili’yle bir hazırlık maçı yaptık ki benzer karakterde bir ekibi tanıyalım. Maç boyunca topun onlarda kalması şaşırtıcı bir deneyimdi. O maçta Güney Amerikalıların zaaflarını da öğrendik biraz. Hızlı çıkarsak savunmada zafiyet yaşayabilirler. Yeni Zelanda kupanın en zayıf ekiplerinden biri olarak gösteriliyor. Onlar için avantaj. Bir iyi sonuçla özgüvenleri çok daha fazla yerine gelecek.

Eski Çekoslavakya dahil o toprakların en iyi takımı hangisi?
Euro 1976’yı kazanan takım ve Euro 1996’da ikinci olan takımla kıyaslarsam, biz tarihin en iyi üç takımından biriyiz.

İtalya’yı yenerseniz Ferrari’ye mesaj atar mısın?
Niye atayım? Zaten yenmiş olacağız daha fazla üzmeye gerek yok.

Kupayı kim alır?
İngiltere.

Not: Ferrari sorusu tercüme edilirken Holosko’nun yanında oturan Çek Tomas Sivok “İtalya’yı yenemez ki bunlar” diyerek takım arkadaşına takıldı. Sivok’a, “Sence Slovakya ne yapar?” sorusunu yönelttiğimde şu yanıtı verdi: “Gruptan çıkmalarını dilerim. Böyle turnuvalar elemelere benzemez. Demin şaka yaptım çok iyi bir ekip olduklarını düşünüyorum. Biraz şansla yarı finale kadar bile çıkabilirler.” Sivok’un bu cevabına bu kez Holosko takıldı: “Tomas bize, bizden daha çok güveniyor.”

Hiç yorum yok: