19 Temmuz 2010 Pazartesi

Castrol'un en iyi ilk 11'i

CASTROL ENDEKS’TEN

2010 DÜNYA KUPASI’NIN RÜYA TAKIMI


Kaleci
Manuel Neuer, Almanya
Almanya’nın elde ettiği üçüncülükte paha biçilmez bir katkısı olan Neuer, turnuva boyunca 22 kurtarış yaparak maç başına neredeyse dört kurtarışa imza attı. Yalnızca Ganalı kaleci Richard Kingson daha fazla kurtarışa sahip (24). Altı maçta yalnızca üç gol yiyen Neuer, bir maçta birden fazla gol yemedi.

Defans 
İspanya’nın geri dörtlüsünün tümü turnuvanın Castrol Endeks takımına girmeyi başardı. Turnuvanın eleme turlarında tek bir gol bile yemeyen tek Dünya Kupası Şampiyonu İspanya bu başarısı ile ön plana çıktı.

Sergio Ramos, İspanya
İspanya’nın sağ beki mükemmel bir performans serisi ile Castrol Endeks'in zirvesinde yer aldı. İspanya defansında kaleyi uzaktan şutlarla en fazla deneyen oyuncu olan Ramos, toplamda dördü kaleyi bulan 11 şuta imza attı. Dünya futbolunun en girişken defans oyuncularından biri olan Ramos, 2010 Kupası’nda oynayan tüm oyuncuları geride bırakarak 31 kez top sürme girişiminde bulundu. Ayrıca yüzde 80’lik etkileyici bir isabetli pas oranına ulaştı.

Carles Puyol, İspanya
Puyol, Dünya Kupası’nda İspanya adına hayati önem taşıyan gollerden birini attığında, bu kafa golü, Almanya’yla oynanacak yarı final maçının da kapısını araladı. Bu, Puyol’un turnuvadaki hedefi bulan tek şutuydu. Katalan stoper, diğer oyunculardan daha fazla şutu (11) engelledi. Paslarında da yüzde 88 isabet oranına ulaşarak topu nadiren rakibe kaptırdı.

Gerard Pique, İspanya
Pique, İspanya yarı sahasının merkezinde bir kale kadar sağlamdı. Güney Afrika’daki turnuvada oynanan maçların tamamında 90 dakika forma giyen üç oyuncudan biri olan Pique (Casillas ve Capdevila ile birlikte), pas bölümündeki en üretken oyunculardan biriydi. Pique en uzun paslar (74) dahil olmak üzere toplam 506 pasa imza attı.

Joan Capdevila, İspanya
İspanya'nın sol-beki, yorulmak bilmeyen Capdevilla turnuva boyunca 26 orta yaptı. Bu sayıyı yalnızca Xavi geçebildi. Capdevilla, ataklardaki  başarısını rakiplere meydan okuma konusunda da gösterdi: Oynadığı 660 dakikada yalnızca altı faul yaptı, bu da her 110 dakika bir faul anlamına geliyor!

Orta Saha 
Thomas Müller, Almanya
Alman futbolunun yeni yıldızı, hedefi bulan beş şutunun tümünü gole çevirerek 2010 Kupası'nın en soğukkanlı oyuncusu oldu. Beş gol ve üç asistle, diğer tüm oyuncuları geride bırakarak gole katkısı en fazla olan oyuncuydu.

Sergio Busquets, İspanya
İspanyol orta saha oyuncusu, takımı için çok çaba harcadı: Busquets’in 2010 Kupası’ndaki diğer oyuncuların tamamından daha fazla isabetli kısa pası (119) bulunuyor. Genel pas dağılımına bakıldığında ise neredeyse mükemmel bir performans sergiliyor: Hiçbir İspanyol oyuncu isabetli paslarda Busquets kadar etkili olamadı.  (Yüzde 88 isabet oranı)

Mark van Bommel, Hollanda
Van Bommel'in isabetli pas sayısı diğer Hollandalı oyunculardan daha fazla (291). Serbest vuruş kazanmada da çok etkili olan oyuncuya, toplam 22 kez faul yapıldı. 33 yaşındaki oyuncu, paslarında yüzde76 isabet oranı elde ederek top hakimiyetinde de başarılı olduğunu gösterdi.

Wesley Sneijder, Hollanda
Sneijder Güney Afrika’da toplam beş gol atarak Johan Neeskens (1974) ve Rob Rensenbrink (1978) ile Dünya Kupalarında atılan en fazla gol sayısına ulaştı. Bir asist yapan futbolcu, Bert van Maarwijk’in takımında en fazla koşan oyuncu oldu (73,3 km).

Forvet
David Villa, İspanya
Villa, attığı beş gol ve yaptığı bir asistle 2010 Kupası’nda İspanya’nın attığı gollerin yüzde 75’ine katkıda bulundu.  Attığı sekiz golle İspanya takımında tüm zamanların en çok gol atan oyuncusu oldu. Villa aynı zamanda en fazla kaleyi bulan şutları da atan futbolcu. (17)

Luis Suarez, Uruguay
Attığı üç gol ve yaptığı iki asistiyle Uruguay’ın gollerinin yarısında katkısı olan Suarez, Ajax Amsterdam’da gösterdiği olağanüstü performansını Dünya Kupası'nda da sürdürdü

Hiç yorum yok: