15 Ekim 2010 Cuma

Futbolda Yüzyıl savaşları

Bugün nostaljik bir gün... Eski Radikal'e veda edip yeni Radikal'e geçiş zamanı. Aşağıdaki satırlar benim ikinci imzalı yazımdan tarih 14/04/2005. Bana ilginç geldi... Trabzonspor'un 2067'sinde yaşar mıyım acaba :) 

2002-03 sezonu başlarken Beşiktaş yönetimi parolasını açıklamıştı: '100. yılda şampiyonluk.' O hedefi yakalayan Siyah-Beyazlılardan sonra şimdi bu baskıyla boğuşan takım, doğum günü '20 Ekim 1905' olan Galatasaray. Trabzon yenilgisi sonrası oluşan endişenin sebebi 'şampiyonluğun kaçırılma ihtimali' değil, büyük ölçüde 'Fenerbahçe'ye kaptırılması' olsa gerek. Bu rekabetten daha sosyal bir içeriğe sahip olan Celtic'le Rangers arasındaki 'Yüzyıl Savaşları', Cim Bom ve Kanarya'ya için örnek niteliğinde olalibir. Celtic, rakibinin bir asırı geride bıratığı 1982'de şampiyon olurken, Rangers beş yıl sonra ipi göğüsleyerek bir anlamda rövanşı almış oluyordu. Peki Avrupa'nın diğer büyük liglerinde nedir bu '100. yıl hikâyesi' biraz ona bakalım.
Futbolun beşiği sayılan İngiltere'de 100. yılında şampiyonluğa ulaşan hiçbir takım yok. (Aston Villa ve Blackburn'un üçüncü lig şampiyonlukları dışında!) Adanın en çok şampiyonluk yaşayan takımları Liverpool ve Mancester United'ın İngiltere'deki egemenlik dönemleri 100. yaşlarına denk gelmeyince bu sevinci yaşayamamışlar. 100. yılını doyasıya kutlayamayan takımların başında ise 1986-87 sezonu sonunda küme düşen Manchester City geliyor. Bu arada bu şerefe ilk ulaşan takım 50. kuruluş yıl dönümünde ilk şampiyonluğuna ulaşan ve Galatasaray'la aynı yıl kurulan Chelsea olabilir (edit ). 'Mavililer' hem ligde hem de Şampiyonlar Ligi'nde doludizgin bu hedef doğrultusunda ilerliyor. 


Serie A'da ise 100. yılda şampiyon olma geleneğinden söz etmek mümkün. Ülke futbolunun iki devi Juventus ve Milan Scudetto'ya uzanırken, Serie A'da sadece iki şampiyonluğu bulunan Lazio bir tanesini de bu özel yılına denk getirmiş. Ligin diğer büyüklerinden Inter'in kuruluş tarihini 1908 olarak hatırlatırsak '2008'de Serie A'nın şampiyonu kim olur?' sorusunun cevabına ufak bir ipucu vermiş olabiliriz. (edit: Inter şampiyon oldu!

100. yıl kutlamasını en dramatik yaşayan takımların başında ise Real Madrid geliyor. 2001-2002 sezonunda şampiyonluğu Valencia'ya kaptıran Galaktikos, kurulduğu tarih olan 6 Mart günü Santiago Bernabeu'da büyük bir şölenle birlikte Kral Kupası'nı Deportivo'ya teslim ediyordu. Madrid ekibi Şampiyonlar Ligi'ni alarak hayal kırıklığını unuturken düşman kardeş Atletico Madrid, kuruluşun 100. yılında ancak 11. sırayı alabiliyordu. Barcelona ise '100 kulübü'ne girdiği sene olan 1999'da son lig zaferini kutladığından habersizdi (edit: üst üste beş yıl kupayı alamadılar.) 

Benfica'nın boynu bükük

İber Yarımadası'nın diğer tarafında da Devler Ligi'nin son şampiyonu Porto, Avrupa futboluna 60'larda damgasını vurmuş bir takım olan Benfica'ya 'Yüzyıl Savaşları'nda üstünlük sağlamış durumda. Porto hem kendisinin hem de Lizbon ekibinin bu önemli kilometre taşında rakibini ikinci sırada bırakarak mutlu sona ulaşmış. 

Almanya'da ise Bayern Münih, ülke futbolunun 'tekel'i olduğunu 100. yaşında şampiyon olarak bir kez daha ispatlıyor. Bavyera ekibinden sonra Bundesliga'da en fazla şampiyonluk yaşayan Nürnberg ise 100. yılını ikinci ligin vasat bir takımı olarak tamamladı. 

Galatasaray'ın kuruluş tarihi 20 Ekim olduğu için 2005-2006 sezonu da 100. yıl kontenjanına girebilir. Ancak büyük olasılıkla bu sezon bittikten sonra bir sene bu tartışmalardan uzak kalacağız. Ta ki Fenerbahçe'nin 'Her branşta şampiyonluk' hedeflediği 2007'ye kadar. (edit O sezon Fenerbahçe, 2005-06'da Galatasaray, 2006-07'de Fenerbahçe şampiyon oldu)

Klişelere gel: Futbolun beşiği sayılan İngiltere hahahaha amatördük o zaman!!!


Hiç yorum yok: