11 Ocak 2011 Salı

Karabük uyuma Emenike’ye sahip çık

Her geçen gün üç adım geriye atlamada rekorlar kıran bir ülkede yaşamanın verdiği ızdırapla ilk kez bu kadar uzun bir blog yazısı yazıyorum.


Aşağıda linki var. Ceyhun Yılmaz, Okan Bayülgen’in programına konuk olmuş. Ekranda Ceyhun Y’nin Kardemir Karabüksporlu Emenike’yi konuk ettiği programın görüntüleri. Tam o sırada Okan B. son dönemde klasikleşen küstahlıklarından birini yapıyor: “Bu nedir hocam? Tekneyle gelen arkadaşlardan mı?”


Lafı evelemeye gevelemeye gerek yok: Okan B., televizyon kariyerinin en utanılacak programına imza atmıştır ve en kısa sürede Emenike’den ve ‘tekneyle gelenler’ diye aşağıladığı insanlardan özür dilemelidir (yetmez ama evet). Sadece derisinin rengi nedeniyle Emenike’yle dalga geçmesinin, kendisine ‘bu’ diye hitap etmesinin her hangi bir bahanesi olamaz. İnsan ticareti sadece Türkiye'nin değil tüm dünyanın içini burkan sarsıcı hikayelerle dolu bir meseledir. Bir TV şovuna malzeme edilemeyecek kadar üstünde hassasiyet gösterilmesi gereklidir.
Türk toplumunda “Bizde ırkçılık yoktur. Hele ki zencileri çok severiz” diye hakim bir görüş var. Zencileri severler çünkü onlara komik gelirler. Yabancı toplumlarda 'ırkçı' sayılan her türlü pisliği yaparlar ama bunun ne anlama geldiğini idrak edemezler. Ceyhun Y.’nin Okan B.’ye yanıtı da bu minvalde: “Bu Emmanuel Emenike. Emmanuel bu hale gelmiş düşün. Afrika kökenli bir abimiz. O kadar tatlı bir adam ki.” (Ceyhun Y.’ye ayrıca hatırlatmak lazım Emenike Nijeryalı. Afrika kökenli falan değil ‘has’ Afrikalı kendisi!)
Karabükspor taraftarı lütfen bu rezilliğin peşini bırakmayın. Sizler de yokluğu iyi bilirsiniz. Sefaletten, zorbalıktan kaçmak için daha iyi şartlarda yaşama hayalleriyle Okan B'nin göndermeye yaptığı o insanları en iyi siz anlarsınız. Maden altında göçükte kalanlarla, denizin ortasında dev dalgalarla boğuşanlar bir değil midir?
İki sezondur attığı gollerle yüzünüzü güldüren, günübirlik de olsa hayatın zorluklarını unutturan Emenike’nizi ve mültecileri yalnız bırakmayın.
Bu topraklarda hiç unutulmayacak olan Mususi’ye, Amokachi’ye, Uche’ye, Appiah’a, Nonda’ya, Iorfa’ya, Madida’ya, Kona’ya, Mosheu’ya, Kompela’ya, Coulibaly’ye de bu vesileyle selam olsun. O stüdyoyu bu ekip bassa diye hayal kurmadan da edemiyor insan...


Spor yazarlarına not: Siz de sessiz kalmayın ve köşenizde bir cümle de olsa Emenike’ye destek verin.VIDEOYU BURDAN IZLEYEBILIRSINIZ

21 yorum:

Faruk dedi ki...

Sadece Karabükspor taraftarının değil, tüm Türkiye'nin kovalaması gereken bir terbiyesizliktir. Emenike ya da Yattara veya Zalayeta farketmez. Tekneyle gelenler ne demek ya!

M.T dedi ki...

Benercim son tememnnin gayet içten ve samimi olmuş. Fakat ben o ekibin stüdyoyu bastığını hayal bile edemiyorum. O zaman başlığı ''Yazık Oldu'' diye değiştirmek zorunda kalacaktın sanırım. Yapılan büyük bir terbiyesizlik. Üstelik en çok rating alan kanallardan birinin, fazla izlenen bir programında olması da terbiyesizliğin boyutlarını artırıyor. Sadece Karabüklüler değil, aklı başında hiç bir insan evladı bu seviyesizliğe kayıtsız kalmamalı. Emekçinin destekçisiyiz...

Adsız dedi ki...

Bence Okan Bayülgen değil Emenike'yi herkesin çok önemsediği ten rengini bile bilmiyordur.
Abartmaya gerek yok..

Pulup dedi ki...

ben eskiden beri Okan Bayulgen'i severek izleyen biri olmama ragmen ozellikle bu sene yaptigi seylere artik dayanamiyorum.. konuklarini komedi adi altinda asagilamalar, sonra foyasi ortaya cikinca "latife yapiyorum canim" seklinde kacamak cevaplar.. bu son soz inanilmaz.. ama buna da verecegi cevap belli: "ozellikle bu sekilde espri yapip aslinda irkciliga karsi insanlari bilinclndirmek istedim"..

mayıs dedi ki...

''O stüdyoyu bu ekip bassa diye hayal kurmadan da edemiyor insan...''

ee sizlerinde o insanlara hangi gözle baktığıda ortada...

söylenecek fazla söz yok
kısaca;
tencere dibin kara senin ki benden kara.

CaptainIrmak dedi ki...

Hakikaten zencilerden fazla zenci ideolojisi güdenler varmış...

türkiye'ye tekneyle gelen kim var allahaşkına?

tekneyle türkiye'den kaçanlar var da türkiye'ye gelen kim var?

nijerya'dan brezilya'ya giderken gemimde kaçak vardı.

çeşme'den italya'ya giderken'de gemimde yük olan tırların içinden
ıraklılar çıkmıştı...

bugüne kadar kullandığım tekne/gemi ile türkiye'ye kaçak girmeye çalışana ne rastladım ne duydum.

pek hassas olmuşsunuz bence. nitekim bu siyah tenli ırktan, zenci diye de niyelendirilen, afrikalı da denen bir insan. söylenen daha farklı ne var orda? verdiğiniz linkten yola çıkarak söylüyorum. programı izlemediğim gibi, okan B.'nin de programını takip etmiyorum. tv izlemek gibi bir huyum yok.

bu zenci fantazisi cümlesine gelince:

ne yani bu da mı ırkçı saldırı? bunu bizzat zenciler, hadi madem hassassınız bu kadar afrikalılar, afrika kökenliler diyelim, kullanıyorlar dünyanın medeniyet beşiği denen amerika'da.

suni linç kampanyasına devam etmeyin insanları anlamsız yere yönlendirmeyin.


yazdığınız bu yazının ''teorik olarak'' rıdvan dilmen'in Lorik cana'dan türkiye2de 60 tane bulabileceğini iddia etmesinden farksız.

iyi günler.

Adsız dedi ki...

Çok güzel konuşuyorsun, aceto reyisisiniz de çok güzel konuşuyor da eksik diyorsunuz be abicim. En başta okuma yazması olan her aklı selim insan anlayacaktır ki o.b'nin yaptığının affedilecek bir tarafı yok, orası kesin. ama siz daha kendi camianız içindeki adamın söylediklerini pas geçiyorsunuz. o cnn'deki spor insanı yapmadığı aynı küstahlığı Fener-Antep maçında. Ona niye tepki vermediniz? İçinizden verdiniz belki, arkadaşlarınıza söylediniz ama niye yazmadınız? Bakın, yazdığınız yazıyı beğenmediğiniz, desteklemediğimiz anlama çıkmasın, sadece diyorum ki bütün konularda çıksın sesiniz. CNN'deki adamı da eleştirin, işten atkı bahanesiyle işten çıkartılan adamı da destekleyen. Yazın arkadaş yazın. Yüzlerce takipçiniz var, her söylediğinizi dogma olarak kabul eden, sorgulamayan insanlar var. Yazın, yazın, bulunduğunuz yerin hakkını verin. Tek bir yazıyla sınırlı bırakmayın bu duyarlılığı. Ondan sonra ilericiyiz, demokratız, sosyalistiz, insancılız diye geçiniyorsunuz. Ne diyor Terim şov tribünde beyler, o orada bakan, o milletvekili.. Siz bari şov yapmayın.

Adsız dedi ki...

Mehmet Ali Erbil ve Güner Ümit'ten fazlası ne ki bu adamın? Ya da Emenike bizim vatandaşlardan daha mı değersiz?

Adsız dedi ki...

Rijkaard kara bela-balon
Lucescu ve Hagi Allah'ın çingeni
Skibbe Alman köylüsü
Schuster faşist Alman

Bunlar ırkçılık nedir bilmeyen Türk basınımızdan inciler.Her gelen yabancı oyuncu ve antrenörü kötüleme yarışından da ne kadar humanist bir basınımız olduğunu anlayabiliriz.

Mehmet Ali Erbil ve Güner Ümit de iyi bir örnek.

Alfonker Tapir dedi ki...

Irmak Kaptan: mevzuları karıştırmışsınız. Meseleyi doğru anlayalım.

Bayülgen'in "tekneyle gelenlerden mi?" demesinin anlamı açıktır, barizdir. Sizin yurtdışı gezilerinizde tekneyle Türkiye'ye gelen değil, Türkiye'den yahut Nijerya'dan Batı'ya gidenler olduğuna şahit olmanız Okan Bayülgen'in kastettiği şeyi değiştirmez.

Elbette Türkiye, gelen çoğu mülteci için, Avrupa'ya giden bir ara durak olarak görülür. Yine de bu, Afrika, Orta Doğu ve Asya'dan onbinlerce mültecinin her sene daha iyi bir yaşam hayaliyle Türkiye'ye geldiği gerçeğini değiştirmez.

Bayülgen açıkça bir "mülteci" teşbihi yapıyor. Bu noktada "tekneyle gelenlerden mi" demesi, ancak mülteci sorununu da batı üzerinden izlediği anlamına gelir, ki kendi başına acıklı bir durum zaten, onu şimdilik karıştırmayalım. Siz Bayülgen'in ettiği lafı "Irak'tan tırla gelenlerden mi?" diye okuyun, öyle tartışalım, zira mealen başka bir anlama gelmiyor: "'Bu' komik siyah çocuk, tıpkı bir mülteci gibi kaçmış da mı gelmiş buraya?! Hah hah, hay."
Bayülgen'in dediği budur başka bir şey değil.

Vahim hataya düşmeyelim Sertaçlar ve elbette Irmak Kaptan: buradaki mesele Emenike gibi başarılı bir futbolcuya "mülteci" muamelesi yapılması; böylece statüsü "legal" ve "sahih", sporcu birinin, işsiz güçsüz bir göçmen yerine konulması DEĞİL.

Buradaki mesele, bir insanlık dramı üzerinden kakara kukuru malzemesi çıkarmış olmanın acıklı kepazeliği.

Elbette Ajansspor'daki videoda spot olarak verilen "Futbolcuya mülteci muamelesi" yazısının da kendi içinde zaten meseleyi ıskalayan bir saçmalık olduğunu da belirteyim. Özet geç: "Yahu mülteci olsa ne olacak, taşak geçmek için açık çek mi veriyorlar o zaman?!"

Bayülgen'in zenci fantezisi cümlesiyle ilgili Bener Onar gördüğüm kadarıyla bir şey demiyor, kendi kendinize gelin güvey olmuşsunuz, Kaptan.
Ama şu var: ilk cümlenizde geçen "zencilerden fazla zenci ideolojisi gütmek" diye bir mevhum şu yaşıma kadar duymadım, siyahların ırklarına özgü bir ideolojiye sahip olmalarına da hayli şaşırdım doğrusu.
Zenci İdeolojisine Giriş gibi bir kitap tavsiye edebilirseniz, faydalanalım.
Filhakika, bilgi mühim. Gezmiş görmüş adamsınız, yediğiniz içtiğiniz size kalsın, bize gördüklerinizi anlatın kuzum. Bilgi çogönemli.

Adsız dedi ki...

Konunun ana fikrindeki inceliğe şapka çıkarıyorum ancak bir Karabük'lü olarak şehrimizde maden ocağı bulunmadığını,emekle ilişkimizin Kardemir ve diğer demir çelik tesislerindeki çelik işçiliği olduğunu hatırlatırım.

outlaw dedi ki...

benden de konuya dair birkaç kelime:

http://gueneslipazartesiler.blogspot.com/2011/01/seni-sectim-kompela.html

HotSauce21 dedi ki...

NBA, kanal d'de ender bilgin'in "çılgın" sunumuyla aktarıldığı dönemlerde, okan bayülgen kod adlı kadın meşhur edicinin sunduğu gece programı gece saat 03:00'te sonlanması gerektiğinde NBA maçı için "10 tane arap kendi arasında top tepecek, ne buluyosunuz şunda?" mealinde inanılmaz laflar etmişliğide vardır. Sevgi ve saygıyla anarız hep kendisini...

Dante Kun dedi ki...

saat sabah 6 civari; oturdum okudum yazinin devamini dusundum de. 1 saat ugrasip kendi fotolarimdan bir tanesini zamaninda yapilmis stand-up speak-up temasiyla birlestirdim. Bu da benim elimden gelendir. Yazdiginiz yazidaki her kelimenin de arkasindayim.

http://img607.imageshack.us/img607/4601/ersoystandupspeakup.jpg

İt Rıza dedi ki...

Bizi bu terbiyesizlikten haberdar ettiğiniz için teşekkürler sevgili Bener Onar;

http://tebevolimo.blogspot.com/2011/01/emenikeye-sahip-ckalm.html

Erkan dedi ki...

bu işin peşini Türkiye bırakmamalı en azından Karabük basınıyla medyasıyla takip etmeli. Gerekirse insan hakları mahkemesine gönderilsin...

eshquia dedi ki...

Medeniyetin ulaşabileceği son nokta olarak kabul edilen ABD ve İngiltere'de siyahiler benzer faşizan yaklaşımlara muhatap olduklarında, "biz onlar gibi ırkçılık yapmayız" diye kendimizi savunuruz hep. Ama "biz" de çözüldük ve hatta ayrıştık artık. Fikrine sağlık abicim. Umarım bu yanlışın üzeri de pişkinlikle örtülmez.

Harmanci dedi ki...

Gerçekten de ırkçılık dünyamızın bitmeyen hastalığı...Irkçılığı içselleştirmek ve "ne var canım bunda" durumu yartamak daha da kötü. Maalesef "ötekileştirdilçe" tüm değerlerimizi yitiriyoruz. Böyle bir konuya temas ettiğiniz için sizi tüm yüreğimle kutlarım.

Adsız dedi ki...

Lütfen aynı hassasiyeti diğer konularda da gösterin.Örneğin Skibbe-Skib bıraktı,
Çingen Lucescu,Köylü alman gibi...

disconnectus erectus dedi ki...

Biz de demirgibiyiz'e aktardık hemen haberi... Siyahiler günlük yaşantımızın içine girdikçe, bu tip ırkçı söylemle daha çok karşılacağız diye korkuyorum.

Sosyolojik Gözlemler dedi ki...

OB'nin ilk vukuati degil bu. Daha onceden Istanbul'daki "kirolara" da boyle irkci seyler soylemisti. Guzel bir yorum yapmissiniz, ellerinize saglik.

Bu arada Turk olmayanlara dair benzer gondermeler sadece OB'ye ait degil; dizilerde de karsilasmak mumkun boyle seylerle. bkz: http://sosyolojikgozlemler.blogspot.com/2011/01/tv-dizilerinde-kurtlerin-temsili-siddet.html