28 Kasım 2011 Pazartesi

Yine olsa yine aynı şeyleri yapardim...
Avrupa Futbol Şampiyonası’nın kuraları, gelecek cuma Kiev’de çekilecek. Aynı gün şampiyonanın resmi topu da tanıtılacak. Başlık ve spotu görüp “Ne alaka” demeyin hemen! Adidas’ın davetlisi olarak Nürnberg’deydim. Euro 2012’in resmi topunu bizzat test etme şansına sahip oldum. Resmi lansman da cuma yapılacağı için top üstündeki ‘gizlilik’ kararına uymak zorundayım! İzlenimler haftaya… Gelelim esas oğlana… Hazır Nürnberg’e gelmişken bir saat mesafedeki Münih’te İlhan Mansız’la buluştum.


“Türkiye’ye gelmek gibi bir niyetim yoktu. O dönem Tarık Daşgün’ün transferinden etkilenen ve paranın oyuncuya verildiğini düşünen babamın, Gençlerbirliği’nde bir yönetici arkadaşı vardı. Biz de Ankara’da tatildeydik. ‘Gel gurbetçi seçmeleri var, gidelim,’ dedi. Ben kabul etmeyince zayıf yanımı kullandı, ‘Ne oldu? Onlar senden daha iyi diye korkuyor musun?’ dedi. Gaza geldim! İdmanda herkes etkilenmiş ama benim yine kalma niyetim yok. Sonradan öğrendim ki babam 200 bin marklık senet imzalamış ‘İlhan başka bir takıma gidemez,’ diye. Bizi köşeye sıkıştırdıklarını bildiklerinden iki yıl için 8 bin marka imza attırdılar. Onun ilk taksidiyle de Almanya’da fıtık ameliyatı oldum.” (gülüyor)

“Gençlerbirliği, Engin Özdemir’i Münih Türkgücü’nden aldığı için benim bonservisimi oraya verirken zorluk çıkarmadı. Amatör oldum ve kurallar gereği dört maç cezayla başladım. Orada da bir para sorunu yaşandı. Kendime Avusturya’da profesyonel bir takım buldum. Her gün Kempten’den iki saat yolculuk yapıp idmanlara çıktım. Sonra Türkgücü’nden geldiler ve tekrar onlar için oynamamı istediler. Dedim ki, ‘Tek bir şartla oynarım. Sizinle idmana çıkmam.’ Hoca kabul etti, ilk maçta üç gol attım!”

PİS ALMANCIYDIK NİHAYETİNDE
“Almanya’dan gelen biri olarak Kuşadası’nda ve Samsun’da oynamanın kolay olduğunu söyleyemem. ‘Pis Almancıydık nihayetinde… Antrenmanda birine sert girsen akşam hemen odana gelirler ‘Lan Almancılar akıllı olun’ diye. Şimdi işler daha düzeldi.”

“Ümit Karan’ın sözleşmesini görüp imza atmadığım koca bir yalan. Ben Ali Dürüst’le buluşup, imza attım. Çünkü Galatasaray, Samsunspor’a para verecekti. Bosman kuralları, bir yıl ötelendiği için Samsun’a sözüm vardı. Ümit benim arkadaşım. İki-üç gün sonra konuştuk 1 milyon 200 bine imza atmış. Galatasaray bana 300 bin veriyordu. Parayı yükseltirlerse Samsun’a para vermeyeceklerdi. Aynı ücrete yakın Beşiktaş’a imza attım. Kulüpler anlaşmasa, ceza alırdım.”

“Beşiktaş’a transferimin coşkusunu yaşayamadım. Bu sefer onlar Samsunspor’a bonservis ödememek için bin takla attılar. . Tümer’le birlikte idmana çıkmayı reddettik. Daum da o gün bizim yanımızda Sinan Engin’e karşı durdu. Sonra devreye Demirörenler girdi ve para ödendi.”

Yapamazsın dediler ama yaptım!
“Vissel Kobe zamanında İtalya’da Lucescu’nun önerdiği bir rehabilatasyon merkezindeyim. Tedavimin bitmesine bir hafta var. Vissel’in başkanı aradı, hemen Japonya’ya dönmemi istedi. Dedikodular çıkmış benim dönmeyeceğime dair…

Sponsorlar rahatsızmış. Ben de tedavimi bitirmeden dönmeyeceğimi söyledim ve bir hafta sonra Tokyo’ya gittim. İlk gecemde Türk konsolosluğunda bir davete katıldım. Ardından başkanla bir toplantı yaptık. Bana ceza verdiler. Kabul dedim, o davete gitmemem lazımdı.

Tam kalkacaklar ‘Bir dakika benim sözüm bitmedi ben artık burada oynamam,’ dedim. ‘Yapamazsın,’ dediler yaptım.”

MİLYON DOLARLAR ALABİLİRDİM
“Vissel’den ayrıldığımda Beşiktaş’la iki buçuk yıllık anlaşma imzalayacaktım. Yıldırım Demirören benim avukatımdan hoşlanmıyormuş! ‘Bana tamam İlhan gel ama avukatını getirme görüşmeye’ dediler. Milyon dolarlar alabilirdim ama beni temsil eden avukatımı bırakmadım. Hertha Berlin’e bedavaya gittim. Ben hep top oynamak istiyordum çünkü.”

“Hertha’da sözleşmem gereği sakatlığım geçtikten sonra para alacaktım. Sezonun bitmesine iki ay kala iyileştim. Yeni sezonu bekleyelim dediler. Ben başıma gelecekleri anladım. Uli Hoeness beni suçladı ama takmadım.”

“Ankaragücü’nde işler iyi gidiyordu. Susiç kupa maçında, geriye dönüp baktığımda kafamın dikine gitmemin bana verdiği zararların farkındayım. Bu keşke yapmasaydım demek değil, sadece tespit. Hala aynı şeyleri yapardım. Çünkü şartlar hep beni o davranışları yapmaya zorladı.”

ESKİ HOCALARI TEMBELMİŞ
Buz pateninde olimpiyat elemelerine hazırlanan Mansız ve partneri Oli, bir dağ kasabası olan Garmisch’de yaşıyor. İlhan tüm masrafları cebinden karşılıyor. Tesadüf eseri tanıştıkları yeni bir hocaları var. Eski hocaları İlhan’ın deyimiyle biraz ‘tembel’ olduğundan, Finlandiyalı bu hoca onların umutlarını artırmış. Fin hoca ailesiyle birlikte aynı kasabaya yerleşmiş.

32 ve 36 yaşlarında olan bu iki sporcu, 2014 Kış Olimpiyat Oyunları’nda Soçi, Rusya’da tarihe geçecekler. İlhan gelecek için umutlu: “Bendeki gelişmenin herkes farkında. Hazır olana kadar bekleyip göreceğiz. Programımızın gerisinde değiliz. Çift olarak bir uyum sorunumuz yok. İkili ve üçlü dönmeleri hallettiğim an daha iyi olacak.”

Peki İlhan Olga’yla Türkiye adına yarışabilecek mi? Yanıtı İlhan veriyor: “Bu tip sporlarda vatandaşlık sorun olmuyor. Federasyonla görüştüm. Sonuçta bu dalda kimse yok.

Ben ilk Türkiye’yi düşünüyorum, önce şu dereceleri yapalım, kendimizi ispatlayalım gerisi sorun olmaz. Federasyon içinde ‘Bu topçu ne anlar bu işten?’ diyenler olabilir haklı olarak ama bu işi iyi yaptığımızı göstermek istiyoruz.”

Hiç yorum yok: