10 Ocak 2012 Salı

KUPA ANILARI 4Son dönemde adı krizlerle anılsa da Ankaragücü Başkent’in en köklü kulüplerinden biri… Sarı lacivertli takımın en çarpıcı başarısı ise 1980-81 sezonunda müzesine götürdüğü Türkiye Kupası.  Ankaragücü o sezon 2.Lig’de aradığını bulamamış, Sakaryaspor’un ardından ikinci sırada kalarak 1.Lig’e yükselememişti.
Türkiye Kupası’nda ise durum çok farklıydı. İlk turları hazarsız geçtikten sonra yükseldikleri çeyrek finalde Beşiktaş karşısında ilk maçı 2-0 yitirmelerine rağmen rövanşı 3-0 kazanarak ilk dört arasına adlarını yazdırmışlardı. Yarı finalde ise Fenerbahçe’yi deplasmanda 1-0 yenip Ankara’da 1-1 berabere kalarak kupanın dışına ittiler.  Diğer yarı finalde Bursaspor’u eleyen Boluspor, finalde kadrosunda kaleci Adil, Maradona Sadık, Hrubeş Mehmet ve Bonhoff Nazmi gibi yıldızları barındıran Ankaragücü’nün rakibiydi artık.
Boluspor’u 19 Mayıs Stadı’nda 2-1 yenen sarı lacivertli ekip, rövanşta golsüz beraberlik elde ederek o güne kadar rastlanmamış bir başarıya imza atmıştı. 2.Lig’de yer alan bir takım ilk kez Türkiye Kupası’nı müzesine götürüyordu.
Ankaragücü bununla da yetinmedi. Lig şampiyonu Trabzonspor’un karşısına “Devlet Başkanlığı Kupası”nda çıkan Başkent’in sarı lacivertli ekibi, bu maçı da kazanarak başarısını iyice pekiştirdi. Asıl büyük sürpriz ise daha sonra geldi. 12 Eylül’ün kahramanı o günün Devlet Başkanı Kenan Evren, Başkent’in 1.Lig’de temsil edilemeyişine vurgu yaparak, Ankaragücü’nün başarısını bir kat daha taçlandırmayı düşündü. Statü, dönemin en güçlü yöneticisinin buyruğu ile yeniden ele alındı Ankaragücü kupayı kazanan takım 1.Lig’e yükselir maddesiyle 2.Lig’den 1.Lig’e terfi etti.


* Koray Gürtaş ağabeyin bir yazısından

Hiç yorum yok: