18 Aralık 2012 Salı

Baltimore'da doğdu Gaziantepli oldu

Geçtiğimiz hafta Ziraat Türkiye Kupası'nda beşinci tur heyecanı yoğundu. "Eklere ne yaparım?" diye düşünürken şimşek çaktı. Gaziantepspor- Sivasspor maçı için hazır 'Ayıntap'a gidecekken Joey Dorsey'le bir söyleşi yapmak iyi bir fikir oldu (kendini takdir eden adam).' "Dorsey kim?" diye soranlara minik bir tanıtım yapalım. 28 yaşındaki oyuncu NBA sonrası önce İspanya'da sonra Yunanistan'da oynamış bir pivot. Caja Laboral ve Olympiakos gibi iki dev ekibin formasını giyen Dorsey şu sıralar Royal Halı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nde kariyerine devam ediyor. Şu son cümleyi okuyanlar, basketbolu yakından takip edenlerin imza günlerinde seslendirdiği "Nasıl ya?" sorusunu kendilerine soracaklardır. Elçiye zeval olmaz görevi bana ait! 
- 'Yolunuz Gaziantep'e nasıl düştü?' diye herkes çok merak ediyor ama önce Atina'dan nasıl ayrıldınız, onu öğrenelim? - Evet, herkes bunu çok merak ediyor (ellerini başına koyuyor). Geçen sezon Yunanistan'da yılın defansif oyuncusu seçildim. Yazın hücum yönümü geliştirmek için çok çalıştım. Bir hazırlık maçında CSKA'ya karşı 15 sayı, 14 ribaunt, üç asistle oynayınca (Joey kendisi istatistikleri konusunda data bankası gibi!) maçtan sonra bazı oyuncular geldi ve bana 'Joey seni seviyoruz ama sen sadece savunma yap,' dediler. O günden itibaren hep mutsuzdum. 
- Kaptan Spanoulis ve diğer milli oyuncular mı dedi bunu? - İsim veremem ama Yunan olduklarını söyleyebilirim (ufaktan teyit eder gibi gülüyor).
- Yunanistan'dan ayrılma kararını nasıl verdiniz ve yeni takımınızla nasıl anlaştınız? - Annem internetten bir maçımı izlemiş. Beni aradı ve 'Joey üzgünsün. Sahada eğlenmiyorsun. Her şey yolunda mı?' dedi. Ben de durumu anlattım. Daha sonra bu teklif geldi. Oynayabileceğim, kendimi geliştireceğim bir ekibe katılma fikri hoşuma gitti. Daha önce karşılıklı oynadığım arkadaşlarım da burada olunca karar vermek çok zor olmadı. 
- Daha isimli takımlar, daha iyi sözleşmeler teklif edilmedi mi?- Hayatta her şey para değil. Temel felsefem bu. Çevremdeki insanlar da hep hayata böyle bakan insanlar. 
- Burada hedefleri olan bir organizasyonda olduğunuzu söylüyorsunuz ama ligde bütçesi çok güçlü takımlar var. İstanbul'a gitmek arzunuz var mı?- Sezon başında Galatasaray Medikal Park'tan teklif almıştım ve gitmemiştim! Tek bir amacım var, kendimi geliştirmek. 
- Burada en çok neyi seviyorsunuz?- Etler gerçekten güzel ama biraz acı geliyor bazen. Bir de ısrar meselesi var. O yemekleri yedikten sonra sürekli rejimde olman lazım! Baklava ise muhteşem. Dolapta baklava hep var. Onun dışında takımımı seviyorum.
- Takım arkadaşlarınız size yıldız gibi mi davranıyor? - Beni yıldız gibi görmemelerini söyledim ama hâlâ bunu aşamadık (gülüyor). Özel muamele istemiyorum. 
- Gaziantep'in bir de futbol takımı var. Maçına gittiniz mi?- Henüz gitme fırsatım olmadı ama mutlaka gideceğim. Ben kaleci olarak futbol oynadım. Futbolu çok severim. 
Kankası Carmelo ama oyunda LeBron'cuJoey, bu röportajı yapmamızda aracı olan genel menajer Boray Dai'yle sık sık PlayStation'da NBA oynuyor. Boray Bey, benim izlediğim maçta ağır bir mağlubiyet yaşadı ama kendisini bunu "Basın önünde Joey'yi rezil etmek istemedim," sözleriyle savundu! Joey, Baltimore'dan tanıdığı ünlü basketbolcu New York Knicks oyuncusu Carmelo Anthony ile yakın arkadaş. Beraber yazın antrenman bile yapmışlar. Ancak oyunda Joey'nin seçtiği takım Miami Heat. Heat'i almasının nedeni Carmelo'nun ezeli rakibi gibi gösterilen LeBron James. Acaba 'Melo' bu durumdan haberdar mı: "Carmelo'ya bunu ne zaman söylesem gülüyor. Neden gülüyor bilmiyorum!" 

Tüm gazeteleri toplayamadı!Babasız büyüyen Joey için annesi çok ayrı bir anlam ifade ediyor. Annesi çocukları okutmak için iki farklı işte çalışmış, onlara hem annelik, hem babalık yapmış. "Hayatta ahlaki değerlerimi ondan öğrendim," diyor Joey. Joey'in basketbola başlama hikayesi de annesiyle bağlantılı ve muhteşem: "Sokak basketbolu oynuyordum. Bir gün lisede deneme idmanına çıktım. İki-üç gün sonra da maça. O gün maçta çok iyi oynadım. Ertesi gün yerel gazetelerden biri bizim maçı manşete çıkarmış. Dünyam karardı resmen. Annemin çok kızacağını düşündüm. Evin yolundaki neredeyse tüm gazeteleri topladım ama bizim eve gelene yetişememişim! Annem, büyükannem herkes salonda. Büyük bir sevinç havasını görünce anneme sarıldım. Ağlamaya başladık." Bu arada anne Dorsey ocak ayında Gaziantep'e gelecekmiş. Joey bu duruma ilişkin "İspanya ve Yunanistan'a gelmemişti. Ya beni ya da yemekleri merak ediyor" diyor. 

Babasıyla ve üvey kardeşiyle 23 yaşında tanıştıDorsey'nin babası, annesini ve kızkardeşini iki yaşındayken terketmiş. 23 yaşında Memphis Üniversitesi'nde oynarkan bir maç öncesi annesi Joey'i aramış ve "Baban seni görmek istiyor. Ne dersin?" diye sormuş. Gerisini ondan dinliyoruz: "Önce arkadaşlarıma ve koçuma sordum. Herkes bunu yapmazsam hayatım boyuncu pişman olabileceğimi söyledi. Maçtan sonra babam ve üvey kardeşimle bir araya geldik. Üvey kardeşim olduğunu o zaman öğrendim. İçimde kızgınlık arttı, azaldı... Babam, 'Hayatta böyle şeyler olurHiç yorum yok: