19 Nisan 2013 Cuma

Zidane’ın kafası ve Sokrates

2006 Dünya Kupası finalinde Zinedine Zidane’ın, Marco Materazzi’ye attığı kafayı felsefi olarak tartışabilir miyiz? 37 yaşında, genç bir filozof olan Mathias Roux, sorunun yanıtını Socrate en Crampons - Une Introduction Sportive a la Philosophie (Kramponlu Sokrates - Felsefeye Sportif Bir Giriş) adlı kitabında vermiş. 

Abisiyle amatör bir futbol kulübünün kurucusu olan Roux zamanında benzer kitaplarla felsefeye girişte sorun yaşadığı için kendisine ‘Felsefeye giriş nasıl daha kolay ve eğlenceli hale getirilebilir?’ diye sormuş ve çareyi futbolda bulmuş. Roux, kitapta Fransa-İtalya maçın farklı dakikalarındaki pozisyonlardan hareketle felsefenin temel alanlarının temel sorunsallarını ortaya koyup tartışıyor. Bu kitap Tekin Yayınevi tarafından Türkçe’ye çevrildi ve ‘azınlık spor kitapları kulübü’müzün yeni üyesi oldu.BUNLARI BİLELİM 1: Fransız Jeu (oyun), ‘şaka yapmak’ anlamına gelen Latince ‘Jocus’ kelimesinden geliyor.

BUNLARI BİLELİM 2: Sport (spor) kelimesi ‘eğlenme, gevşeme’ anlamlarına gelen eski-Fransızca ‘desport’ kelimesinden geliyor.

Hiç yorum yok: