29 Temmuz 2013 Pazartesi

Baumgartner ve Fikret


Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi’ndeki rakibi Red Bull Salzburg hafta sonunda Austria Wien’le karşılaştı. Red Bull’un davetlisi olarak Salzburg’daydim notlarimi paylasmak istedim.


SPOR NOTLARI


- Salzburg ve futbol denince benim aklima direkt Otto Konrad gelir. 90’lardaki bir Şampiyonlar Ligi maçında Milan tribünlerinden atılan bir cisimle yaralanmış İtalyanların puani silinmişti. O dönem takımın adı Casino Salzburg’du simdi Red Bull Salzburg.


- 2006 Mayısında Red Bull’un kaptan koltuguna oturmasindan bu yana dört sampiyonluk yasamislar.- Red Bull Arena, Euro 2008 icin yenilenmis, kapasite 18 binden 30 bine cikarilmisti. Austria Wien gibi onemli bir macta bile tribünle dolu degildi. Fenerbahçe maçında en az 10 bin Turkle full cekerler. Sirin bir stadyum. Cevresinde cesitli aktivite alanlari var.

- Takim Red Bull’un mali gucune ragmen genc ve gelecek vaat eden isimlerden oluşuyor. Alman futbol adamı Ralf Rangnick takımın sportif direktörü. Fransız futbol adamı Gerard Houllier ise global sportif direktörü. Houllier maçın ardından mixed zone’da tüm futbolcuları bekledi ve hepsinin tek tek elini sıktı.


- Red Bull’un kurucusu Dietrich Mateschitz’in girisimiyle Salzburg’da Hangar 7 adinda bir yapi var. İcinde eski ucaklar, helikopterler, formula 1 arabalari, yaris motosikletleri vs var. Benim en cok ilgimi ceken uzaydan atlayan Felix Baumgartner’in kapsülü ve kiyafeti oldu. Dunya cocuklarindan gelen resimlerden ikisi de Felix bölümünde sergileniyor. İMZAYA DİKKAT.ŞEHİR NOTLARI


- Salzburg’a THY direkt ucuyor ama cuma gidisli pazar donuslu bir ucus olmamasi talihsizlik.


- Salzburg’a “Kuzey’in Roma’sı” diyorlar ama Kuzey’in Floransa’sı derim ben. Film seti gibi bir yer.  - Film demişken 1965 tarihli Sound of Music Salzburg’da cekilmis. Biz küçükken TRT, Neşeli Günler diye verirdi filmi galiba. Filme de set olan Mirabelle Palace’ın bahçesi etkileyici. Sahane AVM olur!!! 
- Tom Cruise ve Kamuran Diyaz’in basrollerini paylastigi Day and Night filminin bir bolumu de Salzburg’da cekilmis. Stein Hoteli’nin terasinda bir sahne var. Teras, guzel muzik ve sahane manzarayla 10 numara. Hizmet sektoru bilindik Avrupa: Garson > Musteri !!!!!- Teleferikle Hohensalzburg kalesine cikin mutlaka. Marionette Muzesi de sahane.  Hiç yorum yok: